Sitemiz Mozilla Firefox ile görüntülendiğinde en iyi sonucu vermektedir.

Koleksiyoner Hakkında PDF Yazdır E-posta

Hasan Beden, Didim'de 1944 yılında doğdu. Türkiye'de eğitimini tamamladıktan sonra Fransa'da Grenoble Üniversitesi'nde "Fransız Dili ve Edebiyatı" bölümü'nde okudu. 1975'te Sorbonne Üniversitesi - IPFE 'de "Fransız Dilinin Yabancı Dil Olarak Metodolojisi" konusundaki eğitimini tamamladı.

Koleksiyonculuk hayatına henüz 12 yaşında iken efemera toplamakla başladı. Bunu 1967'de etnografik eşya koleksiyonculuğu ile sürdürdü. Daha sonraları arkeolojik sikke ve objeler toplayarak, erken dönem Karia Seramikleri, Roma Devri Camları ve Smyrna Sikkeleri konularında koleksiyonlar oluşturdu. Uzun yıllar Batı Anadolu Tarihi ve Tarihsel Topografyası üzerinde çalıştı ve araştırmalar yaptı. Gözlemleri ve merakı onu bilinmeyen Anadolu şehirlerinin lokalizasyonu hakkında düşünmeye ve araştırmaya yöneltti. Fransız Profesör Louis Robert'in yöntemlerini izleyerek, bu alanda keyifli bir keşif yolculuğuna çıktı. Epigrafi ve nümismatik ile ilgilendi. Nümismatik ve bilinmeyen şehirler konularında yurt dışında basılmış araştırmaları bulunmaktadır.

Koleksiyoner, uzun zamandır Ortaçağ Türk Dili ve Etimolojisi ile ilgilenmektedir. Bu ilginin sonucu olarak da nümismatik dünyasında çok az bilinen, Anadolu Türk Beylikleri Sikkelerinden bu koleksiyon ortaya çıkmıştır.